כלי קשת

כינור הוא כלי קשת בעל הצליל הגבוה ביותר במשפחת כלי המיתר המיוצרים כיום והכלי הכי קטן ממשפחת כלי הקשת. הכינור הכרחי כמעט בכל סוגי התזמורות וההרכבים הקאמרים והוא אחד מן הכלים הסולנים ביותר. לכינור נכתבו קונצ׳רטי רבים ויצירות סולו עם תזמורות. צלילו הייחודי של הכינור נוצר כתוצאה מפעילות־גומלין של כלל חלקיו. משיכת הקשת על מיתריו גורמת להם לרטוט. רטט זה מועבר דרך הגשר של הכינור לגוף הכינור, מה שמאפשר לצליל להדהד היטב לאוויר שסביבו. המתח והסוג של המיתרים, הקשת ומבנה גוף הכינור תורמים כולם לעצמה ולאיכות הצליל.

מורים.ות המרכז לכינור

הכינור ערבי הערבי בנוי ככינור מערבי אך כיוון המיתרים שלו שונה. בכינור הערבי המיתרים הם: סול, רה, סול, רה (מהנמוך לגבוה), בעוד שבכינור המערבי המיתרים הם: סול, רה, לה מי.

מורים.ות המרכז לכינור ערבי

צ׳לו הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הקשת. הוא משמש אף כחלק מהרכב קאמרי, וכמו כן ככלי סולו. גודלו ומשקלו של הצ׳לו אינם מאפשרים את הנחתו על הכתף בדומה לכינור, ולכן, נהוג לנגן עליו כשהוא מונח על הרצפה, והצֵ׳לָן יושב מאחוריו כשהכלי בין ברכיו. כדי ליצור חיכוך בין המיתר לקשת, מורחים על השערות שרף, מופק משרף של עצי מחט. השרף הדָביק מחספס את הקשת ומסייע בהרעדת המיתר.

מורים.ות המרכז לצ׳לו