כלי נשיפה

חליל צד הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה מעץ, עוד מימי קדם. החליל בנוי בצורת קנה צינורי, המפיק צליל שריקה כאשר האוויר עובר דרכו. גובה הצליל נשלט על־ידי אטימת חורים בקנה ופתיחתם. מאז המאה ה־19 החליל עשוי ממתכת (כסף או זהב) ומופעל על ידי מערכת של שסתומים, שפותחו ע״י החלילן והמהנדס הגרמני תאובלד בהם בשנת 1830.

קְלָרִינֵט (מאיטלקית: clarinetto, בעברית: קְלַרְנִית) הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה מעץ. בדרך כלל מורכב הקלרינט מחמישה חלקים המחוברים זה לזה: פייה, חבית, גוף עליון, גוף תחתון ופעמון. צליל הקלרינט מופק על ידי לשונית קנה (עלה) שרוטט בהשפעת הנשיפה. הקלרניט נפוץ בסוגי מוסיקה שונים: קלאסית, ים תיכונית, כליזמר וג׳אז.

אַבּוּב הוא כלי נשיפה מעץ בעל עלה כפול, המורכב משתי פיסות קנה. חלקו העליון של האבּוב מעט צר, וכלפי מטה הוא מתרחב ומסתיים במעין אפרכסת גדולה. יחסית לקרוביו ממשפחת כלי הנשיפה מעץ, נחשב האבּוב לקשה מאוד לנגינה; הוא דורש תקופה ארוכה יחסית של לימוד ותרגול כדי להפיק צלילים נעימים לאוזן. מקורו של האבוב הוא בחליל הרועים העתיק.

חצוצרה היא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה ממתכת. המנעד שלה (טווח הצלילים) הוא הגבוה ביותר מכל כלי הנשיפה ממתכת, גבוה יותר מזה של הטוּבּה, של הטרומבון ושל קרן היער. החצוצרה הומצאה בשנת 1500 לפנה״ס (מצרים, סקנדינביה, סין).

מורים.ות המרכז לחצוצרה

טרומבון הוא כלי נשיפה ממתכת. כמו בכל כלי הנשיפה ממתכת, הצליל מופק על ידי הרטטת השפתיים. שלא כמו רוב כלי המתכת האחרים, שיש להם שסתומים שכאשר לוחצים עליהם משנים את גובה הצליל, הטרומבון הוא בעל מנגנון הזזה המשנה את אורך הכלי ובכך משנה את גובה הצליל. מקור שם הכלי הוא באיטלקית ופירושו: ״חצוצרה גדולה״.

מורים.ות המרכז לטרומבון

בריטון הוא כלי נשיפה ממתכת הדומה לטובה. סוג הבריטון הנפוץ מנוגן בסי במול, כמו טרומבון טנור. מנעדו נמוך באוקטבה אחת ממנעד החצוצרה. לבריטון תפקיד בתזמורות וכמו כן הוא מהווה חלק בתזמורות צועדות.

טוּבָּה היא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה ממתכת. הטובה מפיקה את הצלילים הנמוכים ביותר במשפחת כלי הנשיפה ממתכת בפרט, ובתזמורת בכלל, ומשמשת בדרך כלל לנגינת תפקידי באס. לטוּבּה צליל רך יחסית לכלי נשיפה אחרים, וניתן לנגן בה בעוצמה רבה. הטובה המודרנית הומצאה בשנת 1835 בגרמניה.

סקסופון הוא כלי נגינה העשוי ממתכת — ברונזה או פליז, שייך משפחת כלי הנשיפה מעץ. את הסקסופון המציא בונה הכלים הבלגי אדולף סאקס (Adolphe Sax) בשנת 1841 והוא נקרא על שמו עד היום. על אף שהוא עשוי ממתכת, שייך הסקסופון למשפחת כלי הנשיפה מעץ כיוון שפיית הכלי ודרך הפקת הצליל אופייניות לכלי הנשיפה ממשפחה זו.

קרן יער היא כלי נשיפה ממתכת. היא מסוגלת להפיק צלילים רועמים ודרמטיים לצד צלילים שקטים ונוגעים ללב. תולדותיה עוד בתקופה הפרהיסטורית שבה נהגו להשתמש בקרניים של בעלי חיים ליצירת צלילים רמים שנשמעו מרחוק, ומזכירה את השופר בתרבות היהודית.

מורים.ות המרכז לקרן יער